Σάββατο 4 Αυγούστου 2018

Η Εθνική νεανίδων συνέτριψε 87-50 την Αλβανία

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 β' κατηγορίας η Εθνική νεανίδων, η οποία συνέτριψε την Αλβανία με 87-50.
Η  Αλβανία είχε το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα (5-9, 5΄25΄΄ και 7-11, 4΄27΄΄), με την ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει σε 11-11 τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 που έφερε το σκορ στο 20-11.
Η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο
ομάδων άρχισε να φαίνεται πιο έντονα στη δεύτερη περίοδο και με την Εζέτζα να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι.  Έτσι η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 14 (32-18, 3΄07΄΄) και στη συνέχεια με 41-25.
Η Εθνική μας έπιασε ακόμα καλύτερο ρυθμό στην τρίτη περίοδο κάνοντας πολύ γρήγορα το 50-28, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο 24 μετά από λέι απ της Πράπα (59-35, 4΄06΄΄) και λίγο αργότερα στο 28 (68-40).
Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τον ομοσπονδιακό προπονητή να δίνει χρόνο σε όλες τις αθλήτριες που έχει στη διάθεσή του και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 87-50.
Δεκάλεπτα: 22-13, 41-25, 70-43, 87-50.
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου, Γιαννούσιου 5, Καρακασίδου 7, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη 12, Εζέτζα 19, Γασπαράτου 11(1), Κατσαμούρη 2, Κούκη 6, Κριμίλη 7, Κριμιτζά, Πράπα 18.
Αλβανία (Αλιμπέγκατζ): Κόμπο, Κελέσι, Ρέσπγια 13(1), Τόσκα 12(3), Βέρι 13, Κράτζα, Λούκατζ 7(1), Μέκο 5, Σινάνι