Επείγει τώρα η επίσπευση των διαδικασιών
Αποζημιώνονται οι δενδροκαλλιεργητές για τις ζημιές που έχουν υποστεί από τις 14/2/21 μέχρι και 20/4/21 στο προανθικό στάδιο. Οι αποζημιώσεις θα δοθούν μέσω του Προγράμματος Κρατικών Οικονομικών Ενισχύσεων, με τις προβλεπόμενες προϋποθέσεις.
Η επίσπευση έκδοσης της απόφασης, πιστώνεται ασφαλώς στον νέο Υπουργό που, από το μεσημέρι της Τετάρτης 18/5 είχε ενημερώσει σχετικά τον Γιώργο Καρασμάνη.
Επειδή όμως οι διαδικασίες αποζημιώσεων είναι χρονοβόρες, εκείνο που προέχει είναι η επίσπευσή τους, ώστε να πληρωθούν το ταχύτερο δυνατόν οι άνθρωποι αυτοί που, ως μονοκαλλιεργητές, έχουν υποστεί πολύ μεγάλες ζημιές και δραματική απώλεια εισοδήματος και βρίσκονται σε δεινή οικονομική κατάσταση.
Πάντως ο Γιώργος Καρασμάνης, από την πρώτη κιόλας Τροπολογία που είχε έρθει στη Βουλή τον Ιούλιο του 2021 – και μάλιστα επανακατατέθηκε αυτούσια τον Νοέμβριο – είχε επισημάνει με έμφαση ότι αυτές οι τροπολογίες, προσκόμματα και αδυναμίες θα δημιουργούσαν για τους πληγέντες παραγωγούς που διεκδικούσαν το δίκιο τους!
Επισυνάπτεται η απόφαση:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEjBInJh8uAF0Iz6aInwvz75dx60IyT_QMM5HIaUlbWYI3aKsq2W_AzlLFoHQAMnh6LbEPVx0tc8ew-jWeIGop8vmzaMhhdcQs_A7fAl4hPkq79w61wqn1eAznzJYdaej8A15bJo7opYCGSu8EDP-pISITmOA_-AQoBjC4D46s5_pCV9hmw689jeG-2m=w453-h640)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEj-TNChsVd9y1vDHP0lVnw3VS0DUbLf_b0H4QgJCDE44l1_Qmj_bSz4pJU6ARlJNsdfpgJt1Pk_b8mCqwmMHdh8nepXXkToJf1gYWeHweu-PFprit4I2YvKeSb4pbJABvyeEABM0wL3D7cs1gqsylEH_39pIjS43uEgrsbIpoi2pgOxWs5l_rtYasG3=w453-h640)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEjfTAxvSEWZPqWeS7XZfza--UDgg8Dlqjyzwel8oqM8uhxJJ9ssIVso4Q1m0hSxQ5dyUFIcz1WYCcbbCOVejbtYLEBF3F-jrj0D9N4p1qqIol3TlolQo121gQAFt4DudRRoMhqxcHvAW8RG_UzL-e7hEVTlc93bODM3VBVRqUYtiwyq6zfkN04wNHvH=w453-h640)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgQwbslj6sROhD0AITZtZ-iyZrR5L6_pOhihQI8s6Wb7pSIHG4OLU6MX6Yuw-p8xGcMJ1MCiMkPdAJjVN_LL0yED6ODOtMxDatepI-PfTlbir6SwWGrEnA5rp5ErnY0pRyQTKFfpNUHwBI6ctmI5gBKnTiI8BSWI31N1byFVyPMyAkSTLgisONZm-1z=w453-h640)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgEhOebiqBWjiRmhB1-M0YRF8yOqo_o9QF0QHaQ3Z_Xf4paBb74mfq0f0HcdVGoCuhHE_PzAiXA33LSAquTekxur79_TVXO-pFubG8U_EMxV1PXDMyDK_xYHWUkXx6iTJxMWrlel40-Q_MTvW57iMz9TslFaLgdbWAr01qa73NbcOB7LEIXGoyGQAkx=w453-h640)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου