Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2018

Μεγάλη νίκη για την Εθνική 70-63 τη Σερβία - Αγκαλιά με την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Αγκαλιά με την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 βρίσκεται η Ελλάδα, καθώς νίκησε 70-63 τη Σερβία, συνεχίζοντας αήττητη στα «παράθυρα» και πηγαίνοντας στο 7-0 στον όμιλο.
Με πρωταγωνιστές τους
Νικ Καλάθη (15π., 5ρ., 5ασ.), Κώστα Σλούκα (11π., 5ρ., 4ασ.), Γιώργο Πρίντεζη (15π.) και Γιάννη Μπουρούση (9π., 10ρ., 8ασ.) η «επίσημη αγαπημένη» έφτασε σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, που την έστειλε με το... 1,5 πόδι στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Στην ουσία, η Ελλάδα έχει πλέον 7-0 ρεκόρ και θέλει μόλις μία νίκη στα πέντε επόμενα παιχνίδια της για είναι και μαθηματικά στο μεγάλο ραντεβού του 2019!
Από την άλλη, οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, το οποίο είχε τεράστια βαθμολογική σημασία για τους ίδιους, αλλά έχασαν πολλές ευκαιρίες έξω από τα 6,75μ. (7/26 3π.) και είδαν τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να χαραμίζει σερί μεγάλα σουτ (3/7 2π., 3/12 3π.).
Με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μπουρούση στο αρχικό σχήμα η Ελλάδα παρέταξε μία εξαιρετικά ψηλή πεντάδα για να "ματσάρει" τα ψηλά κορμιά των Σέρβων στην περιφέρεια.
Οι ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα, με αποτέλεσμα έπειτα από 2 1/2 λεπτά αγώνα το σκορ να είναι... 2-2. Σταδιακά ωστόσο αμφότεροι οι αντίπαλοι απέκτησαν επαφή με το καλάθι, πηγαίνοντας συνεχώς πόντο-πόντο σε όλη την πρώτη περίοδο, το φινάλε της οποίας βρήκε τους Σέρβους να προηγούνται με 18-16.
Η Εθνική Ελλάδος ξεκίνησε καλύτερα την δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 21-18 (14'). Το τρίτο φάουλ του Νικ Καλάθη ωστόσο αποδιοργάνωσε λίγο την ομάδα, με τους Σέρβους να εκμεταλλεύονται αυτο το γεγονός και με μπροστάρη τον Μπογκντάνοβιτς να περνάνε μπροστά με 24-21 και 29-26. Κάπου εκεί ωστόσο ήρθε ο Σλούκας με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ο Παπαπέτρου με ένα ακόμα να δώσουν "ανάσα" στην Εθνική, η οποία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 35-32, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 7/13 τρίποντα.
Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Θανάση Αντετοκούνμπο να πατάει παρκέ για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Το γεγονός αυτό πρόσθεσε ενέργεια στην Ελλάδα, η οποία άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 7-0 (το οποίο ξεκίνησε με ένα ανάποδο κάρφωμα του Αντετοκούνμπο) και ξέφυγε με 42-32 και 45-34. Λίγο αργότερα μάλιστα η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (48-36). Οι Σέρβοι όμως κάπου εκεί αντέδρασαν και παίρνοντας λύσεις από τον Νέντοβιτς άρχισαν να "ροκανίζουν" την διαφορά μειώνοντας σε 49-47, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει την Ελλάδα να προηγείται με 51-47 χάρη σε φόλοου του Αντετοκούνμπο.
Η τέταρτη περίοδος βρήκε τους Σέρβους να έχουν ανακτήσει πλέον για τα καλά την αυτοπεποίθησή τους και να ισοφαρίζουν σε 57-57 χάρη σε τρίποντο του Μίτσιτς. Η Εθνική Ανδρών όμως αντέδρασε σε εκείνο το σημείο και χάρη σε ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 63-57. Η Ελλάδα είχε πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Και δεν θα τον έχανε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους Μπουρούση, Καλάθη και Πρίντεζη να σημειώνουν κρίσιμα καλάθια για να "σφραγίσουν" τη νίκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63