Σήμερα Κυριακή των Βαΐων ετελέσθη Θεία Λειτουργία, στον Παλαιό Μητροπολιτικό Ναό στην Έδεσσα, χοροστατούντος του Σεβασμιοτάτου Πατέρα Ιωήλ, ο οποίος ανακοίνωσε, ότι η ωραιότατη αυτή Βυζαντινή Εκκλησία θα λειτουργεί πλέον 20 φορές τον χρόνο!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRoAfw66jw-Q9rbNxyIvwTDwjBWvdb6pMMaidnCDRJ-UCfZAfzZmYq_c3hcUKl6FC4K6PAj2SAEJso32RE5jxKXWBhjiT0OrTExoizxhtEBsl9-PrlWCFiwknHVAtyMEaMlWwNtWaxLqlpTocOoTI6qsdE7SBvzHEqAXvg3BXpAbE9RhF_OZWvpJk6TXg/w640-h624/%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A3%CE%9C%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3%20-%20%CE%9A%CE%A5%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%97%20%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%92%CE%91%CE%AA%CE%A9%CE%9D%201.jpg)
Πρόκειται περί ενός Ναού, πραγματικό στολίδι, ο οποίος χαρακτηρίστηκε - όπως με ενημέρωσε η αρμόδια υπουργός κυρία Μενδώνη στην προ δύο μηνών συνάντηση μας για ζητήματα του Νομού - ως ιστορικό Ιερό μνημείο.
Να σημειωθεί, ότι η επισκεψιμότητα του ξεπέρασε τους 18.000 ανθρώπους μέσα στο 2023!
Καλή Μεγάλη Εβδομάδα !
Καλό Πάσχα !
Χρόνια πολλά !!
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου