Σ΄ένα υπαίθριο μουσικοθεατρικό σκηνικό μεταμορφώθηκε, το βραδάκι της Δευτέρας 22/6/2015, η πλατεία Σαφράμπολης Σκύδρας, προκειμένου να φιλοξενήσει την καλλιτεχνική εκδήλωση που ήταν αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής.
Επρόκειτο για ένα μουσικό οδοιπορικό που οργάνωσε ο Δήμος Σκύδρας, μέσω του Ενιαίου Φορέα Αλληλεγγύης Κοινωνικής Προστασίας &Παιδείας (Ε.Φ.Α.Κ.Π.Π.) που υπάγεται στο Δήμο.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgL5I43OdTSfKV_yh48VAoP_uOMMUGvSJLsVti1fkQoQSXgb-Gr8mGB0NXpdrPJgqm5KoWJIMkkh5jde3F_C7qam6qc4Zm8MELnEMotBRh7nbhL8CNBx2U1U12gqn63QqjO3_T78mQfUhQ/s640/DSC_0592.jpg)
O συντονιστής και παρουσιαστής της βραδιάς Θεόδωρος Αντωνιάδης ευχαρίστησε με τη σειρά του τους παρισταμένους και τους συντελεστές της εκδήλωσης. Αναφέρθηκε, εν συντομία, στη σημασία της μουσικής για τον άνθρωπο και στο ιστορικό της Παγκόσμιας Ημέρας Μουσικής. Επίσης, έκανε μια συνοπτική αναδρομή στις δράσεις των μουσικών τμημάτων που ήταν: η Φιλαρμονική Σκύδρας και οι χορωδίες του Φιλοπρόοδου Επιμορφωτικού Συλλόγου Καλής, του Αρσενίου, του Πολιτιστικού Μορφωτικού Συλλόγου Σκύδρας «΄Αγιος Ιωάννης Πρόδρομος» και του Πολιτιστικού Συλλόγου Προφήτη Ηλία.
Ακολούθησε το κύριο μέρος της καλλιτεχνικής βραδιάς με τα ευφραντικά μουσικά κομμάτια και τα τραγούδια που απέδωσαν με ψυχή κι αρμονία οι μουσικοί και χορωδοί δημιουργώντας ένα κλίμα ευχάριστο κι απολαυστικό.
Η ικανοποίηση όσων παρακολούθησαν την εκδήλωση, το καλλιτεχνικό επίπεδο και η άψογη προετοιμασία κι οργάνωση αποτελούν τη βάση και την παρακαταθήκη για τη θεσμοθέτηση της Μουσικής Βραδιάς Σκύδρας.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου