Δευτέρα 29 Ιουλίου 2019

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μιχαέλα Λάκη!

Μιχαέλα Λάκη

Η Μιχαέλα Λάκη κέρδισε με 2-0 σετ την Melisa Ercan στον τελικό του European Junior Championships 14 & Under και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία των 14 ετών.
Κάνοντας ακόμα έναν σπουδαίο αγώνα στο
Most της Τσεχίας, η Μιχαέλα Λάκη κέρδισε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στα 14άρια την Τουρκάλα Melisa Ercan, με 6-3, 6-2.

Αυτή ήταν η σπουδαιότερη διάκριση της Μιχαέλας σε τουρνουά της Tennis Europe, καθώς πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα τουρνουά στην κατηγορία των 14 ετών στην Ευρώπη.

Για να τα καταφέρει να φτάσει ως τον τίτλο, η 14χρονη Ελληνίδα τενίστρια πέτυχε 6 νίκες και απώλεσε μόλις ένα σετ.
Στον 2o γύρο, όπου προκρίθηκε απευθείας, επιβλήθηκε της Σλοβένας Ana Lanisek με 7-6 (3), 6-0. Στον 3ο γύρο κέρδισε την Ιταλίδα Federica Urgesi με 6-2, 6-1 και στον 4ο γύρο απέκλεισε την Ελβετίδα Karolina Kozakova, No. 7 στο ταμπλό, με 6-0, 6-2.
Στα προημιτελικά επικράτησε της Τσέχας Brenda Fruhvirtova μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με 7-6 (10), 7-6 (3), ενώ στα ημιτελικά έδωσε ακόμα μια μεγάλη μάχη, κερδίζοντας την επίσης Τσέχα Nikola Bartunkova, No. 5 στο ταμπλό, με 5-7, 6-1, 6-4.
Η Λάκη, η οποία βρίσκεται στο Νο. 12 στην κατάταξη των κοριτσιών U14 στην Ευρώπη, κατέκτησε τον 17ο τίτλο της σε τουρνουά της Tennis Europe. Από αυτούς, οι 12 ήταν στα μονά και οι 5 στα διπλά.