Ένας εξ αυτών, όμως, ο Κορεάτης Μουν Ντάε Σουνγκ,
με τον οποίο ο Νικολαΐδης είχε τεθεί αντιμέτωπος στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά των Αγώνων της Αθήνας, τίμησε με έναν άκρως ξεχωριστό τρόπο τη μνήμη του Έλληνα Ολυμπιονίκη, επισκεπτόμενος ο ίδιος τον τάφο του.Ο Κορεάτης πρωταθλητής του ταε-κβο-ντο επισκέφθηκε τον τάφο του Αλέξανδρου Νικολαΐδη προκειμένου να τιμήσει με αυτόν τον τρόπο την μνήμη του και στις δηλώσεις που έκανε στην κρατική τηλεόραση ανέφερε:
Με τον Αλέξανδρο είχαμε μία δυνατή σχέση, για μεγάλο διάστημα. Αγαπούσε την Κορέα, όπως κι εγώ αγαπώ την Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι σαν δεύτερη πατρίδα μου. Λυπάμαι πολύ που άργησα να έρθω. Ήμασταν δεμένοι, είχαμε μία πολύ δυνατή σχέση.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου